Таурін – природна сірковмісна амінокислота, яку можна знайти в органах, системах і тканинах живих організмів. Вона бере участь у роботі нервової системи, серцевого м’яза та інших органів. Не всі властивості таурину до кінця вивчені, проте фахівці вважають, що він допомагає справлятися з багатьма захворюваннями та позитивно впливає на імунну систему.

В яких продуктах міститься найбільше цієї амінокислоти, до чого може привести її недолік і для чого таурин приймають спортсмени, – пишуть Запорізькі Вісті.

Як було відкрито таурін?

Речовину виявили у 1827 році німецькі вчені Леопольд Гмелін та Фрідріх Тідеман. Його вдалося виділити з бичачої жовчі — саме такий спосіб одержання дав йому назву: з латинської слово taurus перекладається як «бик».

Понад сто років таурін (або 2-аміноетансульфонова кислота) залишався маловивченою речовиною, властивостям якої не приділяли належної уваги. Про його користь заговорили лише у другій половині ХХ століття. 1969 року американський вчений Джон Олні виявив одну з ключових функцій цієї амінокислоти — вона захищає тканини від поразок. Подальші дослідження показали, що таурін виконує інші важливі завдання.

Основні функції таурину:

  • відповідає за регуляцію метаболізму клітин; рівень внутрішньоклітинного кальцію;
  • здійснює здоровий обмін іонів калію та кальцію, натрію та магнію в організмі;
  • є частиною тканин, жовчі, клітин крові та імунної системи;
  • допомагає нервовій системі перенести стрес та сильні навантаження.

При цьому ефективність таурину з медичною метою не підтверджена серйозними масштабними дослідженнями. На даний момент його властивості та механізм дії вивчені лише на тваринах і невеликих групах випробуваних. Проте в деяких країнах він схвалений як лікарський засіб, наприклад, в Японії таурін використовують для лікування застійної серцевої недостатності (ЗСН).

Що ще вміє таурін

1. Бере активну участь у формуванні імунної системи немовлят. До складу материнського молока входить велика кількість таурину. Тому так важливо годувати дитину грудьми, коли вона ще зовсім маленька.

2. Допомагає регулювати рівень холестерину. Аюбов зазначає, що люди часто жертвують якістю їжі для швидкості харчування. Постійне вживання фастфуду може не лише негативно позначитися на фізичній формі, а й призвести до серйозніших наслідків — ожиріння, підвищення рівня холестерину і навіть розвитку цукрового діабету.

Коли люди приходять на заняття до зали, вони насамперед хочуть схуднути. Проте проблема криється глибше. Щоб розібратися із зовнішніми проблемами, потрібно спочатку вирішити внутрішні

Що таке таурін? Яку роль ця речовина грає в організмі і навіщо її застосовують спортсмени

Вплив тауриновмісних препаратів на організм годуючих і вагітних жінок до кінця не вивчений. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем.

Вас также может заинтересовать:   Покращуйте свій відкритий простір за допомогою магазину "Одеса БЕТОН"!

3. Необхідно жінкам після пологів – під час вагітності організм концентрується на виношуванні плода, віддаючи йому корисні елементи. Продукти, що містять велику кількість таурину, можуть допомогти у швидкому відновленні імунної системи та покращити загальний фізичний стан.

4. Захищає від безпліддя. Ця амінокислота збільшує рухливість сперматозоїдів, тому чоловікам, які планують завести дітей, радять вживати продукти з її високим вмістом. А ось при нестачі таурину виникає ризик розвитку безплідності.

Застосування таурину в медицині

Як показують дослідження, нормалізація кількості таурину в організмі призводить до покращення фізичного стану. Сірковмісна амінокислота може бути корисною для лікування цукрового діабету, серцево-судинних хвороб, артриту, нормалізації кров’яного тиску. Він також може застосовуватися у терапії хвороб дистрофічного характеру, захворювань очей та печінки.

Проте на даний час у медицині його практично не використовують.

Як отримати достатню кількість таурину

В організм людини таурин може потрапити двома способами. Частина речовини виробляється підшлунковою залозою, частина потрапляє до організму разом із їжею — таурин міститься у білкових продуктах. Найбільша концентрація цієї амінокислоти посідає морепродукти, щонайменше важливі джерела таурину — м’ясо, риба, молоко і яйця. У рослинній їжі практично немає.

Ми називаємо це живим волокном. До нього відноситься яловичина, курка, індичка та інші м’ясні продукти.

Що таке таурін? Яку роль ця речовина грає в організмі і навіщо її застосовують спортсмени

При зниженні рівня цієї речовини в організмі або порушення метаболізму рекомендується включити в раціон продукти, які дозволять уникнути дефіциту таурину.

Навіщо таурин спортсменам

Найважливіша для спортсменів функція таурину – відновлення серцевого ритму. Фахівці звертають увагу на особливу ефективність цієї добавки при затяжних навантаженнях: застосовувати таурін він радить, наприклад, перед тривалими забігами та запливами.

Таурін можна приймати і до, і під час тренування. Залежно від часу прийому він допоможе сконцентруватися перед виконанням завдання чи відновити сили у процесі.

Таурін прискорює виведення молочної кислоти, яка утворюється в організмі у процесі фізичних навантажень. Саме її надлишок призводить до болю в м’язах та почуття втоми. Спортсмени, які приймають таурін, швидше відновлюються після великого навантаження, травм і оперативних втручань.

matradoisik76